Codzienność wśród własnej, przydomowej zieleni w własnym, zacisznym ogrodzie.

Projektowanie ogrodów2Dojście do stanu posiadania domu z dodatkową przestrzenią ogrodu jest celem milionów ludzi. To spełnienie wyidealizowanego marzenia o niezależności, możliwości ucieczki od miejskiego hałasu i tempa życia.
Mimo, że nieruchomości w Polsce mogą nadal być naprawdę drogie, ceny domów od 2–3 lat nie przyprawiają już o podwyższenie stresu i frustracji. Zorganizowany w komfortowy sposób dom na prowincji, rzecz jasna z ogrodem, można kupić za równowartość stosunkowo niedużego mieszkania w mieście. Planując kupno swojej nieruchomości, jest więc się nad czym zastanawiać.
Jednakże zerkając z bliska poczynania niektórych posiadaczy takich domów, można odnieść wrażenie, że nie w pełni potrafią oni docenić różne walory ogrodów przydomowych. Niekiedy imponujące działki będą się zamieniały w pełne betonu parkingi, dodatkowo oszpecone małą architekturą bardzo słabej jakości wprost z marketów budowlanych. Wprawdzie profesjonalnie zorganizowanym zagospodarowaniem takiej przestrzeni powinni się zajmować architekci krajobrazu, jednak każdy może dojść do wniosku, że nie warto za wszelką cenę tworzyć z ogrodu obszaru industrialnego. Precyzyjnie dobrane drzewa i krzewy w ogrodzie mogą spełniać zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Dla przykładu, szpaler różnych drzewek lub krzewów wzdłuż płotu w świetny sposób będzie izolował ogród przed zbędnym hałasem, co może być na tyle cenne, gdy działka jest umieszczona przy ruchliwej drodze. Niekoniecznie trzeba spełniać postulat powrotu do natury, ale nie warto zapominać o dobroczynnym wpływie roślin na życie człowieka. Naprawdę niewielkim nakładem własnych sił i środków będziemy mogli zatroszczyć się o to, aby ogród nie spełniał wyłącznie roli parkingu czy miejsca tylko i wyłącznie do aktywności przy grillu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>